Przemówienie w obronie antygony

Pobierz

Władca Teb wydał na mnie wyrok śmierci.. Widział tylko swoje racje i kierował się swoją urażoną ambicją i gniewem, nie zważając na prawa boskie.. Zwracam się do was po raz ostatni.. Motywacją do złamania zakazu była jej miłość do brata - dobre, szlachetne uczucie.. Zebraliśmy się tu po to, by walczyć z niesprawiedliwym wyrokiem, Kreona przeciwko kobiecie, sprzeciwiającej się jego surowej woli.. Drodzy Tebańczycy, bezwzględny Kreonie!. Moim celem jest pokazanie, że Kreon jest zły!. Występuje w imieniu mojej klientki Antygony z rodu Labdakidów, oskarżonej o nieposłuszeństwo wobec króla.. Antygona kierowała szlachetnymi pobudkami nie mogła odwrócić się od Polinejkesa mimo ze okrzyknięto go zdrajcą.. drukuj.. Zebraliśmy się tutaj, aby oczyścić Antygonę córkę Jokasty i Edypa z dokonanych czynów.. Zdecydowała .Występuję w sprawie Antygony, która została niewinnie oskarżona za złamanie rozkazu króla Kreona - władcy Teb.. Czy aż takie nam krzywdy wyrządziła?. Będę ukarana, bo pogrzebałam ciało swojego brata, łamiąc zakaz Kreona.Przem wienie w obronie Antygony Drodzy przyjaciele!. Antygona musi wybierać między chowaniem brata i narażeniem się na gniew Kreona a .Przemówienie w obronie Antygony.. Ale czy tak to musiało się zakończyć?. Antygona jest w dość młodym wieku co tłumaczy jej porywcze zachowanie.. Nikt z nas nie chciałby być porzuconym i zapomnianym.Antygona broniła swoich racji mówiąc, ze wybrała wierność wobec prawa boskiego, gdyż uważała je za ważniejsze niż prawo wydane przez człowieka , chociaż jest on królem..

Język polski Przemówienie w obronie Antygony.

Zdecydowała pochować brata Polinejkesa, mimo iż wiedziała , że czeka nią za to śmierć.. Szanowna Pani nauczyciel, koleżanki i koledzy!. Antygona jest w dość młodym wieku co tłumaczy jej porywcze zachowanie.. W moim przemówieniu chciałabym przedstawić i wyjaśnić moje zdanie w konkretnej sprawie, a mianowicie ukaraniu Antygony na śmierć przez Kreona.. Podejmując decyzję czy zostać obrońcą tej młodej kobiety, nie miałam chwili zwątpienia.Przemówienie w obronie Antygony.. Zebraliśmy się tu po to, by walczyć z niesprawiedliwym wyrokiem, Kreona przeciwko kobiecie, sprzeciwiającej się jego surowej woli.. Tej młodej kobiecie postawiono zarzuty m.in. podważenia autorytetu władcy, poprzez pochowanie brata - Polinejka.. Wysoki sądzie, szanowna ławo przysięgłych.. Antygona również musiała dokonać wyboru.. Uważam, bowiem, że każdy człowiek, bez względu na pochodzenie zasługuje na godny pochówek.. Jak wiecie, władca Teb - Kreon wydał zakaz grzebania jej brata Polinejkesa, który według niego był zdrajcą ojczyzny.Przydatność 85% Przemówienie w obronie Antygony.. Start; Gimnazjum.. Drodzy Tebańczycy!. Drodzy mieszkańcy Teb!. Zwracam się do was po raz ostatni.. Ogłoszenie przez Kreona Polinejkesa zdrajcą nie było wcale takie oczywiste, poza tym Kreon nie miał moralnego prawa tego robić..

Drodzy mieszkańcy Teb!Przemówienie w obronie Antygony.

Drodzy Tebańczycy!. Rozdarta pomiędzy miłością do brata-zdrajcy, a podporządkowaniem się rozkazowi władcy, nie bała się bronić swoich racji.Przemówienie w obronie Antygony.. Zebraliśmy się tutaj w obronie Antygony , nad którą zawisł niesprawiedliwy wyrok dotyczący złamania zakazu pochówku brata .. Nie jest jednak za późno na jej obronę.. Będę ukarana, bo pogrzebałam ciało swojego brata, łamiąc zakaz Kreona.. Drodzy przyjaciele!. satysfakcja 81 % .. Bracia Antygony giną w bratobójczym pojedynku.. Jego siostra albo odejdzie wkrótce w ślad za nim, albo będzie żyła tu, z nami, i nadal będzie trzymać straż przy świętych greckich prawach i obrzędach, do których wdrożyły nas całe pokolenia naszych przodków.Wszystkie inne argumenty świadczą jednak na korzyść Antygony.. Oświadczyła władcy, że świadomie wybiera śmierć - woli ją od pozostawienia ciała brata bez pochówku!. satysfakcja 84 % 42 głosów.. Niech każdy w tej klasie spróbuje choć na chwile postawić się w roli siostry, której ciało brata zostaje bezczeszczone.Obrona Antygony - przemówienie.. Polinejkes został pochowany.. Stoję tu przed Wami, albowiem zmusza mnie do tego jawna niesprawiedliwość wymierzona przeciwko kobiecie, przeciwko córce Edypa, broniącej honoru poległego brata oraz własnych zasad i idei.Przydatność 75% Przemówienie do Tebańczyków w sprawie obrony Antygony i skazania Kreona..

Postąpiła tak, aby nikt przy tym jej nie zobaczył.Przemówienie w obronie Antygony.

Występuje w imieniu mojej klientki Antygony z rodu Labdakidów, oskarżonej o nieposłuszeństwo wobec króla.. Przypomnę, że Kreon zakazał pogrzebać brata Antygony, Polinejkesa, pod zarzutem zdrady ojczyzny.. Stawiała wyżej przykazania boże, a lekceważyła rozkazy złego króla.. Europa i świat XVI-XVII wiek; I Wojna światowa; Oświecenie (XVIII wiek) Polska i świat w XIX wieku; Polska Piastów; Starożytność .. Postąpiła tak, jak dyktowało jej serce.Przydatność 80% Przemówienie w obronie Antygony - oskarżające Kreona.. Przemówienie na temat obrony środowiska naturalnego.Jun 30, 2021Debatujemy nad losem, nieszczęśliwej Antygony, która dopuściła się miłosierdzia względem brata.. Uważam, bowiem, że każdy człowiek, bez względu na pochodzenie i czyny zasługuje na godny pochówek.. Karą za złamanie zakazu była śmierć.Przez Polinika i Eteoklesa, Antygona została uwięziona w kamiennej grocie, ponieważ sprzeciwiła się rozkazowi Kreona, który zabronił pogrzebać ciała jej brata.. Drodzy mieszkańcy Teb!. Zebraliśmy się dzisiaj w tym miejscu, aby rozstrzygnąć sprawę skazania Antygony na śmierć.. poleca Koledzy i koleżanki!. W rozmowie ze swoja siostrą Ismeną postanowiła kategorycznie sprzeciwić się rozkazowi władcy..

Decyzja Antygony jest w pełni uzasadniona i uważam ja ...Przemówienie w obronie Antygony.

Stoję tu przed Wami, albowiem zmusza mnie do tego jawna niesprawiedliwość wymierzona przeciwko kobiecie, przeciwko córce Edypa, broniącej honoru poległego brata oraz własnych zasad i idei.Przemówienie w obronie Antygony.. Wysoki Sądzie, na dzisiejszym spotkaniu chcę przedstawić argumenty uniewinniające jej postępowanie.Antygona była pewna swoich racji i podejmowanych decyzji.. Póki skazana nie oddała się w ręce Hadesa, przemyślmy raz jeszcze jej winy.. W rozmowie ze swoja siostrą Ismeną postanowiła kategorycznie sprzeciwić się rozkazowi władcy.. Treść .. Kreon wydał pochopny, nieprzemyślany wyrok z góry, nie dając Antygonie szansy obrony.. Władca Teb wydał na mnie wyrok śmierci.. Nie możemy pozwolić, by skazano tą kobietę na śmierć tylko dlatego, że ponad wszystko kochała brata!Podejmując się obrony Antygony zamierzam udowodnić, iż ta kobieta nie zasłużyła sobie na tak surowy wyrok, ponieważ kierowała się świętymi prawami bogów, których nie wolno nam lekceważyć!. Szukaj.. I oto my zgromadzeni chcemy stanąć w obronie niesprawiedliwie osądzonej.. Za wyborem Antygony stoją prawa boskie, które nakazują grzebać zmarłych.Przem wienie w obronie Antygony Drodzy Tebańczycy, bezwzględny Kreonie!. Eteokles, który bronił Teb ma zostać pochowany ze wszystkimi honorami, natomiast ciało Polinika ma być pozostawione zwierzętom na pożarcie.. I oto my zgromadzeni chcemy stanąć w obronie niesprawiedliwie osądzonej Antygony, kt rej decyzja była następstwem przekonania o wyższości praw boskich nad ziemskimi.Antygona zrozumiała to o wiele lepiej niż każdy z nas i to ona pierwsza powiedziała bezprawiu NIE!. Jak wszyscy wiecie, Kreon wydał wyrok śmierci na Antygonę za przekonania o wyższości praw boskich nad ziemskimi.Przemówienie w obronie Antygony.. DROGIE KOLEŻANKI I KOLEDZY !. Polinejkes zabił, został uznany za zdrajcę narodu.Przemowa w obronie Antygony Drodzy Obywatele Teb!. drukuj.. Nikt z nas nie chciałby być porzuconym i zapomnianym.Przemówienie w obronie Antygony Mieszkańcy Teb oraz Władco tej ziemi, zapadł wyrok na córkę Edypa - Antygonę.. Podejmując decyzję czy zostać obrońcą tej młodej kobiety, nie miałam chwili zwątpienia..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt