Sofokles antygona streszczenie szczegółowe

Pobierz

Antygona to tragedia antyczna napisana przez Sofoklesa.. Wyrósł on z pieśni obrzędowych ku czci Dionizosa, boga wina, urodzaju i odradzającej się przyrody.Bohaterowie: Antygona - córka Edypa, Ismena - jej siostra, chór tebańskich starców, Kreon - król Teb, Strażnik, Hajmon - syn Kreona, Tyrezjasz - wróżbita, Posłaniec, Eurydyka - żona Kreona.. Ko­bie­ta zo­sta­je przy­pro­wa­dzo­na do wład­cy i oskar­żo­na o. Hajmon popełnił samobójstwo.. Dziewczyna wspomina postać greckiej bogini Niobe zamienionej w skałę po stracie ukochanych dzieci.. Akcja dramatu rozgrywa się w ciągu jednej doby przed pałacem królewskim znajdującym się w Tebach.. Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.. W utworze została zachowana zasada trzech jedności: czasu, miejsca i akcji.. Antyk i Biblia Teksty kultury.. Mówi o konieczności utrzymania przez niego władzy oraz uzasadnia swoją decyzję o pozostawieniu ciała Polinejkesa na pastwę dzikich zwierząt i ptaków.Żyją jeszcze tylko dwie osoby z tego rodu: Antygona i Ismena - córki Edypa i Jokasty.. Chór na pocieszenie mówi jej, że nie ginie z własnej winy, ale z powodu ciążącego na jej rodzie przekleństwa.. Dokonując tragicznego wyboru wie, jak bardzo ryzykuje..

Streszczenie szczegółowe Prologos.

Streszczenia Treść zweryfikowana i sprawdzona.. Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Antygona "Antygona" - streszczenie szczegółowe Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Ubolewa nad tragicznym losem rodu Labdakidów i informuje.. PARODOS.. To historia buntu przeciw niesprawiedliwości, wierności własnym zasadom i o tym, że władza nie zawsze daje szczęście.Antygona streszczenie.. Zamów dostawę do dowolnego salonu i zapłać przy odbiorze!krÓl edyp - sofokles - streszczenie szczegÓŁowe admin, sob., 10/18/2008 - 14:29 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówkrÓl edyp - sofokles - streszczenie szczegÓŁowe admin, sob., 10/18/2008 - 14:29 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstów Antygona bohaterowie.. Na końcu książki zamieszczono opracowanie, w którym znajduje się bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona.. Śmierć przychodzi do niej za wcześnie, w pełni życia, kiedy jeszcze nie poznała dobrze miłości.. Antygona fabuła.. Chór tebańskich starców, występujący w roli królewskiej rady, przypomina ostatnie wydarzenia związane z. EPEJSODION I. Kreon wygłasza mowę .Antygona została napisana przez Sofoklesa w 442 r. p.n.e. To idealny przykład starożytnej tragedii, której wątkiem głównym jest walka o władzę pomiędzy dwoma braćmi..

...Antygona - krótkie streszczenie.

Na scenie pojawia się Kreon, któremu Strażnik opowiada, jak Antygona pogrzebała ciało brata.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.. Sofokles Antygona.. W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.. Narodziny teatru i dramatu greckiego Teatr, a z nim dramat, rozwinął się w Atenach, w VI w. p.n.e. Antygona postanawia sprzeciwić się tyranowi i pochować ciało tego, który jest jej bratem, człowiekiem.. W wieku 16 lat wybrany do chóru chłopców opiewającego zwyciestwo pod Salaminą.. Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.Antygona jest uważana za najdoskonalsze dzieło Sofoklesa i jedną z największych tragedii w dotychczasowym dorobku literackim ludzkości.. Urodzony w 495 roku p.n.e. w Attyce w bogatej rodzinie kupieckiej.. Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony i Ismeny.Inspiracją do napisania Antygony jest mit tebański, opisujący nieszczęśliwe dzieje rodu Labdakidów.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.Antygona - streszczenie szczegółowe..

"Antygona" - streszczenie szczegółowe Kreon spotyka się z Radą Starców.

Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród.. Ma ona miejsce w Tebach, gdzie panuje Kreon.. Istnieją jednak także prawa natury, prawa boskie, które stoją wyżej niż prawa pisane.Król Edyp - Sofokles - Streszczenie szczegółowe Przeczytaj teraz i uzyskaj informację jakich poszukujesz w temacie Król Edyp - Sofokles - Streszczenie szczegółoweAntygona Sofokles *wydanie z opracowaniem i streszczeniem* szkoła: liceum/technikum .. Na końcu książki zamieszczono opracowanie, w którym znajduje się bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją.Antygona Sofokles szkoła: liceum/technikum czytaj fragment książki.. Przeczytaj recenzję Antygona.. Antygona obok zmarłego brata - Polinejkesa.. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona.Antygona - streszczenie szczegółowe Polinejkes i Eteokles zginęli w bratobójczej walce.. Wła­dzę w Te­bach prze­jął więc Kre­on, brat Jo­ka­sty.. Antygona problematyka.. Pierwsza z wymienionych tragedii nawiązuje do historii rodu Labdakidów- legend tebańskich, druga kontynuuje wątki wojny trojańskiej opisanej w wielkim dziele Homera .Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa..

Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona - streszczenie.

Antygona, wbrew rozkazowi .W prologu, czyli części otwierającej tragedię grecką dowiadujemy się o akcji utworu.. Miejsce akcji: akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Kreon, jako prawowity władca, posiada przywilej nadawania praw pisanych, obowiązujących obywateli.. Wład­ca.. Kreon postanawia przesłuchać też Ismenę,.. Antygona " i " Elektra " to dwie spośród wielu tragedii słynnego greckiego tragika z piątego wieku przed naszą erą - Sofoklesa.. Antygona skarży się swojej siostrze Ismenie na los ich rodu, na którym ciąży od kilku pokoleń fatum.Antygona - Motyw wartości.. Pojawia się Kreon i każe niezwłocznie prowadzić Antygonę na pustkowie, do przygotowanego dla niej grobu, jednak słucha przez jakiś czas lamentów Antygony, być może licząc, że w końcu dziewczyna wyrazi skruchę.. By temu zapobiec, planuje wraz z siostrą pogrzebać ciało.Książka Antygona autorstwa Sofokles , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie 10,99 zł .. Zaślepiony władzą Kreon jest gotów sprzeciwić się nawet bogom.. Spis treści AntygonaAntygona biada nad własnym losem.. Antygona zalicza się do trzech tragedii tebańskich, stanowi ostatnią .Sofokles to obok Ajschylosa i Eurypidesa największy tragik starożytnej Grecji.. Dobrze wiedzieć.. Król Kreon wydał rozporządzenie zakazujące pochowania Polinejka, który najechał na pałac sprawiedliwego króla Kreona, zhańbionego podczas morderczego pojedynku z Etoklesem, broniącym miasta przed najeźdźcą.. Był aktorem oraz twórcą dramatów.Kommos (scena lamentu)Antygona rozpaczliwie żegna się ze światem.. Dziewczyna przyznaje się do popełnionego czynu z premedytacją - wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo.Antygona - streszczenie szczegółowe PROLOGOS.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Antygona rozmawia ze swoją siostrą Ismeną.. Całość tragedii zasadza się na konflikcie między prawem natury a prawem pisanym..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt